Aktualności

Wprowadzenie drugiego stopnia alarmowego BRAVO-CRP

 

Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 796)  podpisał Zarządzenie nr 94 z dnia 9 lipca 2020 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego BRAVO-CRP na całym terytorium RP obowiązujący od dnia 10 lipca 2020r. od godz. 00.01 do dnia 13 lipca 2020r. do godz. 23.59.

 

Co to jest stopień alarmowy BRAVO-CRP?

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień alarmowy BRAVO-CRP jest 2. w czterostopniowej skali. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Co to oznacza?

W przypadku wprowadzenia stopnia alarmowego BRAVO-CRP organy administracji publicznej oraz kierownicy służb i instytucji właściwych w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego realizują m. in. takie zadania jak:

1)         wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;

2)         monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;

3)         sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;

4)         poinformowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;

5)         zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;

6)         wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Jak podkreśla RCB, bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

Wiadomość powiązana z

Rejestr zmian

Data wytworzenia dokumentu: 2020-07-10
Dokument wytworzony przez: Referat Organizacyjny
Osoba odpowiedzialna za treść dokumentu: Sekretarz Gminy
Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 10 lipca 2020 14:04
Dokument wprowadzony do BIP przez: Sekretarz Gminy
Ilość wyświetleń: 233
10 lipca 2020 14:04 (Sekretarz Gminy) - Zmiana danych dokumentu. (Dokument opublikowany)
10 lipca 2020 14:04 (Sekretarz Gminy) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)